XZONE® MINDHUNTERS™ : Ловци н@ мисли
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
xzone logo

Здравейте Приятели!

Добре дошли в общността XZONE® MINDHUNTERS™ : Ловци н@ мисли.

Ние, екипът на XZONE®, Ви приветстваме при нас и се надяваме, че тук ще преоткриете силата на думите и ще прекарате безброй незабравими безценни приятни и ползотворни мигове на лов з@ мисли & съзнания™.

Малък жокер

Тук събираме, развиваме, изграждаме, съхраняваме и заразяваме с усмивки, позитивизъм и настроение. Уловете силата на човешката мисъл с думи!

Пуснете ме да вляза!!!

Вече член на Общността XZONE®?

Потребител:


Парола:




Запомни ме?

Забравих си паролата. Помощ?!

Регистрация

Все още не си се присъединил към XZONE®?

Докосни се до необятния творчески свят на Ловците н@ мисли, където единственото ограничение е твоето въобръжение!

  • Леснo!
  • Бързo!
  • И Достъпно!
  • Искаме твоето мнение! То има значение!

Не чакай повече, а се присъедини към нас и стани част от великия проект на екипа на XZONE® TEAM!

Регистрирай се сега!

Сподели и препоръчай тази тема!



XZONE® T.O.S.: Общи Правила Кой-Какво-Кога-Къде & Защо е XZONE®?..







N.B! Споделете и препоръчайте свободно настоящата тема в социалните мрежи =>>> INFO


Май 2024
ПонВтоСряЧетПетСъбНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Календар Календар


Паметници на културата в България

3 posters

Go down

Паметници на културата в България Empty Паметници на културата в България

Писане by Dessie Пет 24 Окт 2008, 15:07

Не искам тази тема да звучи много КУЛТУРНО, предлагам ви да си кажете мнението за стойността и състоянието на обектите, които са лицето на България. Кой град, според вас има най-много интересни обекти и кои сте посещавали наскоро? Харесва ли ви традиционната българска архитектура? Ако можеше да изберете един паметник на културата, който представлява България пред света, кой би бил той?
Паметниците на културата се разделят според значението си в няколко групи и най-важните са обектите с национално значение. За нашта рОдина те са 7 и съм сигурна, че не ги знаехте:)))
Рилски манастир
Казанлъшка гробница
Несебър
Скалните манастири (Варненско)
Боянската църква
Свещари (там има гробница)
Мадарски конник
Dessie
Dessie
Вещ философ
Вещ философ

Зодия : Aries
Female
Мнения : 91
Репутация : 30
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba102 / 1002 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Deo Пет 24 Окт 2008, 18:54

good_posting Чудестна тема, която според мен може да се разглежда и в светлината на другата тема за "гордостта" да си българче. Някак си не мога да се изкривя до толкова, че да погледна на аспекта от положителната страна. Какво имаме? Имаме. За малка страна като нашата, не може да се оплачем. Как се грижим за него, опазваме ли го, съхраняваме ли го? Хайде де! problems
Spoiler:
Deo
Deo
Xz©ne™ CE®
Xz©ne™ CE®

Male
Мнения : 1583
Репутация : 812
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba1033 / 10033 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Dessie Пет 24 Окт 2008, 19:04

bravo
Кажи нещо по-конкретно. Къде би искал да отидеш и от всичко, което си видял, кое най-много ти харесва?
Dessie
Dessie
Вещ философ
Вещ философ

Зодия : Aries
Female
Мнения : 91
Репутация : 30
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba102 / 1002 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Anichka Пон 27 Окт 2008, 20:04

Съгласна съм с Део,че паметниците на културата изобщо не се поддържат и се оставят на саморазрушение,за да се на построй на тяхно място някоя модерна сграда.Всеки паметник съдържа в себе си частица от историята и така все едно си потъпкваме миналото.Аз уча такава специалност за опазване и съхраняване на културните ценности и затова вече обръщам особено внимание на тези неща и имам по-специално отношение към тях.
От по-горе изброените паметници най-много ме е впечатлила гробницата в Свещари.
Anichka
Anichka
Почетен мембър
Почетен мембър

Зодия : Cancer
Female
Мнения : 795
Репутация : 153
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba1013 / 10013 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Deo Пон 27 Окт 2008, 20:43

Dessie написа:
Кажи нещо по-конкретно. Къде би искал да отидеш и от всичко, което си видял, кое най-много ти харесва?

Сред изброените от теб ме заинтригува особено силно гробницата в Свещари. Не знаех за това и много бих искал да посетя местенцето, а и си падам по чукари. Иначе искам да отида и в Рилския манастир. Много отдавна беше за последно и сега го помня само по снимки:) В топ листата ми попада също така и Света гора. Никога не съм ходил там, а знам, че си заслужава.
Иначе от всички "културни" места, които съм разгледал, най-много ме впечатляват онези старинни и архаични паметници, които по един или друг начин, с огромна доза мъки, са относително запазени и до днес. Или поне фрагменти от тях. Просто като застанеш на тези места и от тях струи особен вид енергия и мощ. Усещането е различно..
За жалост наистина са в доста окаяно състояние и положението се влошава с всеки изминал ден. И това дразни. Освен да започнем примерно собственоръчно с гъби да търкаме графитите, друго надали ще се промени...
Deo
Deo
Xz©ne™ CE®
Xz©ne™ CE®

Male
Мнения : 1583
Репутация : 812
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba1033 / 10033 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Dessie Пон 27 Окт 2008, 22:38

Искам да споделя нещо интересно, ако сте били във Виена, а а пък и да не сте, може би знаете за катедралата Св Стефан. Тя е самата много грандиозна и красива и е символ на града, но якото е, че под катедралата са намерили руини на църква, (не знам от коя година). За съжаление е трябвало да изградят метро, защото това е центъра на Виена, но хората са намерили интересен начин да не си спират неизбежния прогрес и да си запазят ценностите едновременно. Точно над арехеологическото място, в настилката на площада, се отразява точното място и вид на църквата (можете да го видите на снимките, макар и не добре, убих се да търся подобни снимки) и така, хем е изложена на показ, хем е отчетена като ценност с респект, хем под площада си минава метрото. А ако човек има желание, слизайки на нивото на разкопките, може да види самата църква, запазена.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Dessie
Dessie
Вещ философ
Вещ философ

Зодия : Aries
Female
Мнения : 91
Репутация : 30
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba102 / 1002 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Deo Вто 28 Окт 2008, 00:15

Само 1 нещо ще кажа в отговор на горния пост - Прага!!! good_posting
И да, примерите от света изобилстват - хората пазят, ние рушим. Това е.
Deo
Deo
Xz©ne™ CE®
Xz©ne™ CE®

Male
Мнения : 1583
Репутация : 812
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba1033 / 10033 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Dessie Вто 28 Окт 2008, 00:53

Ако трябва да даваме пример с чужди държави и градове, няма по-добър от Рим, те затова го наричат Вечният град. Но, разбира се, не всичко опира до "какво правят хората, пък какво правим ние", защото не винаги е възможно и необходимо да се запазва всичко, навсякъде има и добри и лоши примери. Важното е да се пазят, поддържат и използват ресурсите, които предлага едно място, а България определено предлага. Сега се сещам за Търново и Арбанаси, Део:), там нещата мисля, че са задоволителни, може да са бая комерсиални на моменти, но какво пък?
Dessie
Dessie
Вещ философ
Вещ философ

Зодия : Aries
Female
Мнения : 91
Репутация : 30
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba102 / 1002 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Deo Вто 28 Окт 2008, 01:19

ОК, съгласен. Нито пазим, нито поддържаме, нито използваме оптимално ресурсите, които предлага България. Тук се прахосва, в това сме добри.
Иначе, да, не бих отказал разходка до Арбанаси. Отдавна не съм брал ананаси и не съм гледал културно рали по пътя. Даже ми липсва вечеря в механата biggrinnИмам доста сполучливи снимки от този край, дори със старото фото. Но си права, не само на моменти, а масово си е доста комерсиално в този край, но и няма как иначе да е. Комерсиални паметници на културата biggrinn

P.S/ Update: Толкова за Арбанаси. Случи ми се миналата година да мина от там и... пълен колапс. Нищо не е останало от старата архитектура и духа на градчето. Всичко е презастроено и нищо общо с предишното градче. Взимам си предишните надежди обратно и ги пренасочвам в по-ползотворна посока biggrinn
Deo
Deo
Xz©ne™ CE®
Xz©ne™ CE®

Male
Мнения : 1583
Репутация : 812
Общ рейтинг :
Паметници на културата в България Pollba1033 / 10033 / 100Паметници на културата в България Pollba11


Върнете се в началото Go down

Паметници на културата в България Empty Re: Паметници на културата в България

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите